понеделник, 5 ноември 2012 г.

Panthera tigris - общ преглед

Panthera tigris

    Тигърът е най-едрият хищник от семейството на котките, достигащ 3.3м дължина и тегло до 306 кг. Това е третият по големина сухоземен хищник, изпреварен по размери само от бялата и кафявата мечки. Най-отличителната му черта е черните райета на червеникаво-оранжева козина, с по-светла долна страна. Има изключително здрави зъби, като кучешките (малко иронично) зъби са най-дълги измежду живите котешки видове - средно 74.5 мм дължина, като достигат до 90 мм. В зоологическите градини живеят средно 20-26г., което най-вероятно е продължителността на живота им в диво състояние. Те са териториални и главно единаци, но все пак социални животни, често изискващи огромни територии за местообитание, които да подсигурят нужната за оцеляването им плячка. Това, в комбинация с факта, че са коренни обитатели на някои от вече най-населените места на земята, предизвиква сериозен конфликт с хората.

петък, 26 октомври 2012 г.

Млечна пропаганда

     Пиша този материал поради станалото популярно напоследък абсурдно "изследване", в което се твърди, че млякото (и казеина в частност) изтеглял калция от костите, понеже създавал кисела среда, т.е. с pH < 7 (7 е средната, неутрална стойност на pH, при pH < 7 средата се счита за кисела, а при pH > 7 - алкална; човешкият организъм се стреми да поддържа неутрално pH, като само в стомаха се поддържа по-ниско, кисело pH, защото някои ензими изискват такава среда за действието си;). В следващите няколко реда ще се опитам да обясня защо това твърдение е абсурдно.

четвъртък, 25 октомври 2012 г.

Brachypelma smithi


     Видът е по-известен като Мексиканска Червеноколенеста Тарантула, това е една от най-разпространените тарантули като домашни любимци. Идва от северните склонове на планините Sierra Madre Occidental и Sierra Madre del Sur  в южните части на Мексико. Това е един от най-едрите видове паякообразни, и като повечето тарантули има дълъг живот.

петък, 19 октомври 2012 г.

Доместициране на вълка и произход на домашните кучета

     Доместицирането на сивия вълк от човека, което довежда до появата на кучето, започва преди няколко десетки хиляди години. Генетичните и археологически доказателства показват, че хората са доместицирали вълците едновременно на повече от едно места, като съвременното родословие на Canis lupus familiaris започва преди около 15 000 г.

понеделник, 16 юли 2012 г.

Протеини - функции

   Основен фундамент в храненето на хищника е набавянето протеини, посредством улова на други животни. Защо? Какво прави протеините толкова важни за хищника, и въобще за живата природа? В следващите редове ще опиша основните им функции, което вярвам ще отговори на тези два въпроса.

петък, 6 юли 2012 г.

Основни храни с животински произход - месо

   Когато говорим за месо, в болшинството случаи става въпрос за скелетна мускулна тъкан. В този пост ще бъде засегната микро-структурата на мускулатурата, типовете мускулна тъкан, функции, веществата, които предоставя на хищника.

петък, 22 юни 2012 г.

Вълци - репродуктивно поведение

   В зони с ниска плътност на популациите, вълците са главно моногамни. Брачните двойки съществуват до живот, освен ако единия от двамата не умре. След смъртта на единия от двамата, двойката се попълва бързо. Имайки предвид, че мъжките често доминират във всяка наблюдавана популация, женските без партньор са рядкост. Има и случаи на полигамия, но те са главно при вълци в плен. Възрастта на първото размножаване при вълците зависи до голяма степен от факторите на околната среда, когато храната е в изобилие, или, когато популацията на вълците е тежко управлявана, вълчиците може да родят малки при по-млада възраст, за да се възползват от новите налични ресурси. За вълците в плен е известно, че започват размножаването си при достигане на 9-10-месечна възраст, докато най-младите записани размножаващи се вълци в дива среда са на 2-годишна възраст. Женските са в състояние да раждат по 1 кучило веднъж годишно. За разлика от койотите, вълците не достигат репродуктивно остаряване (менопауза; отпадане на способността за размножаване с възрастта) преди смъртта си. Инцеста е рядко явление при тях, сношение между животни с роднинска връзка е наблюдавано в Саскечуан и Isle Royale.

вторник, 12 юни 2012 г.

Тигър - Panthera tigris

   Освен голямата ми страст - вълците, може да се каже, че съм фен на кажи-речи всички по-едри хищници. За да няма "обидени", ще направя кратка публикация за следващия хищник в класацията ми - тигърът.

Основни храни с животински произход - мляко

   Млякото е емулсия или колоид на глобули на млечните мазнини в рамките на флуид на водна основа, която съдържа разтворени въглехидрати и протеиново-минерални агрегати. Тъй като се създава като основен хранителен източник за новороденото, всяка негова съставка има важно значение за подрастващия организъм. Главните му съставки са: липиди/мазнини/, протеини/белтъци/, въглехидрати, минерали, витамини, и разбира се - вода.

петък, 8 юни 2012 г.

Вълци - ловни навици

   Вълците се кооперират при лов, но не са така ефективни, както лъвиците; за разлика от лъвовете, вълците рядко остават в глутницата за повече от 2 години (освен алфа двойката), с оглед на това те имат по-малко време да се научат на колективен лов. За разлика от лъвските прайдове, необходимото количество храна на вълк намалява с намаляване числеността на глутницата.  Общо погледнато, единаците или брачните двойки имат по-голям успех в лова от големите глутници. Единаци са били наблюдавани да убиват едра плячка, като лосове и бизони, без чужда помощ. При лов вълците се опитват да прикрият приближаването си към плячката. С копитните стада се опитват да разбият стадото или да изолират едно-две животни от него. Ако ловуваното животно се отбранява ефективно, те или го игнорират, или го сплашват и подтикват да бяга. При преследване на по-дребна плячка ще се опитат да я хванат максимално бързо. С по-едра плячка ловът се удължава, нормално вълците се отказват да преследват след 1-2 км. Най-дългото записано преследване е 21 км, при което вълк преследва елен. Понякога един вълк разсейва стадото с присъствието си, действайки като примамка, докато останалите от глутницата атакуват стадото в гръб. Глутниците ловуват и със засади. Индийски вълци са наблюдавани да преследват стада от газели през долове и дерета, където други вълци лежат в изчакване в дупки, изкопани преди ловуването. Руските вълци организират засади при места за водопой, понякога използват едно и също място няколко пъти. И руските, и северно-американските вълци са наблюдавани да подгонват плячката към лед, пропасти, дерета, склонове и стръмни склонове, с цел да я забавят.

сряда, 6 юни 2012 г.

Холестерол - източници, видове, функции

   В тази публикация ще наблегна на базова информация за това вещество, с идеята да стане ясно защо е необходимо на организма, както и да се противопоставя на модерното от доста време негативно отношение към холестерола.

сряда, 30 май 2012 г.

Вълци - териториално поведение

   Вълците са силно териториални животни и нормално контролират територии, доста по-големи от реално необходимите им за оцеляване, което се прави за да се осигури стабилен приток на плячка. Размерът на територията им зависи от количествата налична плячка: при повече ресурс територията на глутницата е по-малка. Глутниците се движат постоянно в търсене на плячка, покривайки грубо 9% от териториите си (средно 25 км/ден, или 15 мили/ден). Ядрото на обитаваната територия е около 35 кв.км., в което прекарват 50% от времето си. Гъстотата на плячката нормално е доста по-голяма в периферията и околностите на територията на глутницата. Въпреки това, вълците обикновено избягват лов по периферията на "владенията" си, освен в крайни случаи, породени от тежки сблъсъци със съседни глутници. Размерът на териториите може да се увеличи, когато малките достигнат 6-месечна възраст, като на тази възраст достигат хранителните потребности на възрастните. Най-малката записана територия е била притежание на 6 вълка в североизточен Минесота, простирала се е на 33 кв.км. Най-голямата - на 10 животни в Аляска, обхващаща 6272 кв.км. На някои места вълците може да сменят териториите си, следвайки миграцията на плячката си.

вторник, 29 май 2012 г.

Вълци - комуникация

   Език на тялото.
   Ортостатичната (в изправено положение) комуникация е съставена от вариращи лицеви изражения, положения на тялото и опашката, и пилоерекция. Агресивните или себе-утвърждаващите вълци се характеризират с бавни и преднамерени движения, висока, изправена стойка и настръхнала козина по врата и гърба, докато подчиняваните снижават походката си, изглаждат козината си и свиват уши и опашка. Когато размножаващите се мъжкари се сблъскат с подчинени членове на семейството, може да се вторачат в тях с максимално изправено тяло и опашка, разположена хоризонтално по продължение на гръбнака. Подопашните жлези могат да играят роля при изразяването на агресия, като биещите се вълци повдигат основата на опашката си и отпускат върха й, с което позиционират подопашните си жлези максимално високо.

четвъртък, 17 май 2012 г.

Вълци - социална структура

   В популярната литература вълчите глутници често са описвани като социални структури със стриктна йерархия, с една доминантна размножаваща се алфа-двойка, която достига и отбранява статуса си с боеве. Алфа-двойката е последвана от бета-вълци, а с най-нисък ранг са омега-вълците, които в най-голяма степен допринасят за агресивността на глутницата.

четвъртък, 3 май 2012 г.

Вълци - съвременни подвидове

   Забелязва се дивергенция в две посоки в рамките на вида, формирала и формираща се поради големите различия в климата. Забелязват се две главни направления:

понеделник, 23 април 2012 г.

Вълк - еволюция на вида

   Най-вероятният предшественик на Canis lupus е Canis lepophagus, малък, тесночерепен северно-американски представител на сем. Canidae, живял през Миоцена. Възможно е същия вид да е родоначалник и на койотите. Някои по-големи и по-широки фосилни черепи на C. lepophagus, намерени в северен Тексас, може би представят наследствената линия, от която произхождат същинските вълци. Първите същински вълци се появяват през ранния плейстоцен. Сред тях е Canis priscolatrans, дребен вид, много наподобяващ червения вълк, който колонизирал Евразия през Беринговия мост. Новите евразийски C. priscolatrans еволюирали в Canis etruscus, след това в Canis mosbachensis.

петък, 6 април 2012 г.

Някои митове за храненето


   Тъй като съм голям чревоугодник, храната и храненето са доста важни за мен неща. По тази причина се порових за информация и установих някои факти, на които не се обръща особено внимание от повечето хора. Това е един скромен опит от моя страна да променя това нещо, тъй като са насадени някои предразсъдъци и схващания, къде поради погрешно интерпретирана информация, къде поради нечии интереси... Или просто поради лавинообразния инстинкт (известен още като „стаден” и „овчи” инстинкт ;) когато мнозинството казва нещо човек да го приема като даденост и доказана действителност, без да се опитва да провери нещата. Не искам да обиждам никого, в някои случаи и аз съм подвластен на този инстинкт J . Искам да подвертая, че нещата по-долу са валидни за физиологично и хормонално здрави хора. При хора с патологични изменения в това отношение вече нещата стоят по по-различен начин.

понеделник, 2 април 2012 г.

Вълци

Започвам с една скромна публикация на тема моите любими животни - вълците :). Освен, че са много красиви животни, етологията им много наподобява някои примитивни човешки съобщества.