Гръбначни хищници

Panthera tigris - еволюция и подвидове
   Еволюция на вида.
   Най-старите останки от тигроподобна котка са на Panthera palaeosinensis, намерени в Китай и на о-в Джава. Датирани са на около 2 млн. г. , в началото на Плейстоцен, и са били по-малки от съвременните тигри. Най-ранните фосили на истински тигри са намерени на о-в Джава, на възраст 1.6-1.8 млн. г. Останки от ранния и среден Плейстоцен са открити в Китай и на о-в Суматра. Подвид, наречен Тринилски тигър (Panthera tigris trinilensis) живял преди 1.2 млн. г. и е познат от фосили, намерени около Тринил, о-в Джава.

Panthera tigris - общ преглед
   Тигърът е най-едрият хищник от семейството на котките, достигащ 3.3м дължина и тегло до 306 кг. Това е третият по големина сухоземен хищник, изпреварен по размери само от бялата и кафявата мечки. Най-отличителната му черта е черните райета на червеникаво-оранжева козина, с по-светла долна страна. Има изключително здрави зъби, като кучешките (малко иронично) зъби са най-дълги измежду живите котешки видове - средно 74.5 мм дължина, като достигат до 90 мм.

Доместициране на вълка и произход на домашните кучета
     Доместицирането на сивия вълк от човека, което довежда до появата на кучето, започва преди няколко десетки хиляди години. Генетичните и археологически доказателства показват, че хората са доместицирали вълците едновременно на повече от едно места, като съвременното родословие на Canis lupus familiaris започва преди около 15 000 г.

Вълци - репродуктивно поведение
   В зони с ниска плътност на популациите, вълците са главно моногамни. Брачните двойки съществуват до живот, освен ако единия от двамата не умре. След смъртта на единия от двамата, двойката се попълва бързо. Имайки предвид, че мъжките често доминират във всяка наблюдавана популация, женските без партньор са рядкост. Има и случаи на полигамия, но те са главно при вълци в плен.

Тигър - Panthera tigris
   Освен голямата ми страст - вълците, може да се каже, че съм фен на кажи-речи всички по-едри хищници. За да няма "обидени", ще направя кратка публикация за следващия хищник в класацията ми - тигърът.

Вълци - ловни навици
   Вълците се кооперират при лов, но не са така ефективни, както лъвиците; за разлика от лъвовете, вълците рядко остават в глутницата за повече от 2 години (освен алфа двойката), с оглед на това те имат по-малко време да се научат на колективен лов. За разлика от лъвските прайдове, необходимото количество храна на вълк намалява с намаляване числеността на глутницата.  Общо погледнато, единаците или брачните двойки имат по-голям успех в лова от големите глутници. Единаци са били наблюдавани да убиват едра плячка, като лосове и бизони, без чужда помощ.

Вълци - териториално поведение
   Вълците са силно териториални животни и нормално контролират територии, доста по-големи от реално необходимите им за оцеляване, което се прави за да се осигури стабилен приток на плячка. Размерът на територията им зависи от количествата налична плячка: при повече ресурс територията на глутницата е по-малка.

Вълци - комуникация
   Език на тялото.
   Ортостатичната (в изправено положение) комуникация е съставена от вариращи лицеви изражения, положения на тялото и опашката, и пилоерекция. Агресивните или себе-утвърждаващите вълци се характеризират с бавни и преднамерени движения, висока, изправена стойка и настръхнала козина по врата и гърба, докато подчиняваните снижават походката си, изглаждат козината си и свиват уши и опашка.

Вълци - социална структура
   В популярната литература вълчите глутници често са описвани като социални структури със стриктна йерархия, с една доминантна размножаваща се алфа-двойка, която достига и отбранява статуса си с боеве. Алфа-двойката е последвана от бета-вълци, а с най-нисък ранг са омега-вълците, които в най-голяма степен допринасят за агресивността на глутницата.

Вълци - съвременни подвидове
   Забелязва се дивергенция в две посоки в рамките на вида, формирала и формираща се поради големите различия в климата. Забелязват се две главни направления:

Вълк - еволюция на вида
   Най-вероятният предшественик на Canis lupus е Canis lepophagus, малък, тесночерепен северно-американски представител на сем. Canidae, живял през Миоцена. Възможно е същия вид да е родоначалник и на койотите. Някои по-големи и по-широки фосилни черепи на C. lepophagus, намерени в северен Тексас, може би представят наследствената линия, от която произхождат същинските вълци.

Вълци
Започвам с една скромна публикация на тема моите любими животни - вълците :). Освен, че са много красиви животни, етологията им много наподобява някои примитивни човешки съобщества.

Няма коментари:

Публикуване на коментар